Narodziny serii ZenBook

Narodziny serii ZenBook

Prace projektowe nad pierwszym modelem laptopa ZenBook rozpoczęliśmy pod koniec 2010 roku. W tamtym okresie laptopy stały się już nieodzownymi urządzeniami osobistymi, zarówno do pracy, jak i do zastosowań domowych, a zyski z ich sprzedaży przekroczyły łączne dochody ze sprzedaży tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Mobilność laptopów przyczyniła się do tego, że korzystanie z komputera nabrało o wiele bardziej indywidualnego charakteru. 

Trzeba jednak zauważyć, że większość wówczas dostępnych laptopów cechowała się podobnym stylem i wzornictwem. Właśnie w tym momencie firma ASUS doszła do wniosku, że na rynku brakuje komputerów o bardziej stylowym wyglądzie – laptopów, które przypominałyby modne akcesoria, a nie tylko funkcjonalne urządzenia. To stwierdzenie było inspiracją do stworzenia modelu z naciskiem na pewne specyficzne wzornictwo: miał to być najsmuklejszy, najbardziej mobilny i najładniejszy laptop, jaki firma ASUS kiedykolwiek zaprojektowała,  jednocześnie bezkompromisowy w zakresie wydajności. ZenBook miał nie tylko świetnie wyglądać, ale również zapewniać doskonałą moc.
Dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów należało poszukiwać inspiracji w niekonwencjonalnych źródłach.

W tamtym czasie zarówno prezes ASUS, Jonney Shih, który był wyznawcą filozofii Zen, jak i czołowi firmowi projektanci firmy byli wielkimi wielbicielami precyzyjnych rozwiązań mechaniki inżynieryjnej oraz wzornictwa luksusowych zegarków. Te dwa, tak przecież odmienne od siebie, źródła inspiracji zostały ostatecznie odzwierciedlone we wzornictwie laptopa ZenBook.
ZENBOOK_Design_Sketch2.jpg


W prawie każdym laptopie wydajność systemu zazwyczaj jest zmniejszona ze względu na ograniczenia w zakresie dostępnej przestrzeni i maksymalnego limitu wagi. Shih podkreślił, że ogólny design laptopa ZenBook powinien zgodnie z zasadą Zen osiągnąć idealną równowagę pomiędzy przeciwstawnymi elementami. Tysiące godzin spędzonych na projektowaniu zaowocowało opracowaniem komponentów o mniejszych rozmiarach oraz o bardziej dopasowanym kształcie. Rezultatem była konstrukcja przełamująca przyjęte konwencje i oferująca doskonałą równowagę pomiędzy niesamowicie smukłą bryłą a wysoką wydajnością.

Analiza designu luksusowych zegarków oraz jednoczesne przestrzeganie reguł filozofii Zen umożliwiły stworzenie kilku charakterystycznych elementów wzornictwa, które na zawsze zdefiniowały charakter serii ZenBook. Po pierwsze, wysoka precyzja w projektowaniu zegarków była inspiracją do opracowania dla serii ZenBook konstrukcji zoptymalizowanej pod względem przestrzennego rozplanowania komponentów. Po drugie, profil laptopa ZenBook został tak zaprojektowany, aby przypominał smukłe, zwężające się wskazówki mechanicznych zegarków, podczas gdy wzornictwo pokrywy miało przywodzić na myśl ich płynny i elegancki ruch.

Filozofia Zen była wszechobecna na etapie projektowania laptopa ZenBook. Reguły Zen określone pojęciem Kanso, co oznacza osiągnięcie prostoty poprzez wyeliminowanie chaosu, a także Seijaku, co można przetłumaczyć jako „spokój”, są doskonale widoczne w minimalistycznych kształtach serii ZenBook. Ogrody w stylu Zen zainspirowały projektantów ASUS do stworzenia najbardziej rozpoznawalnego elementu wzornictwa: metalicznego wykończenia pokrywy ozdobionego wzorem z koncentrycznymi okręgami. Podobne okręgi można zauważyć w żwirze przed salami medytacyjnymi. To właśnie motyw z koncentrycznymi okręgami stał się ikoniczną cechą serii ZenBook. Wszystkie te elementy wzornictwa wyróżniają ją na tle innych modeli dostępnych na rynku i pomogły marce ZenBook w uzyskaniu tak dużej popularności.
ZENBOOK_Design_Sketch3.jpg

Moc wewnątrz, styl na zewnątrz

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego modelu UX21 w 2011 roku, każdy laptop ZenBook zachwycał wyjątkową mieszanką piękna i wydajności. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z wyzwań, jakim musieli sprostać inżynierowie ASUS, aby zrealizować projekt każdego z tych modeli i osiągnąć zamierzoną równowagę pomiędzy elegancją na zewnątrz, a wysokim poziomem technicznym wewnątrz.

Dla zapewnienia, że ZenBook będzie najsmuklejszym, najładniejszym i najlepszym pod względem wydajności laptopem firmy ASUS, każdy z tych komputerów musiał zostać wykonany z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii oraz najbardziej zaawansowanych materiałów. Dodatkowo do opracowania najbardziej kompaktowych płytek drukowanych, niektóre komponenty zostały specjalnie zaprojektowane w celu znacznego zmniejszenia ich rozmiarów. Każdy proces produkcyjny wymagał zastosowania zaawansowanych narzędzi, takich jak sterowanych komputerowo frezów z ostrzami z końcówką diamentową, które umożliwiły tworzenie metalicznych krawędzi ukośnych, a także najnowocześniejszego w branży procesu anodowania powierzchni wykonanych ze stopu aluminium, dzięki czemu laptop jest tak samo wytrzymały, jak piękny. W wyniku tego, ZenBook jest flagowym przykładem najlepszych możliwych technologii i wzornictwa, jakie ma od zaoferowania firma ASUS.

Mijały lata, ale wszystkie laptopy z serii ZenBook zawsze posiadały pewne charakterystyczne cechy wzornictwa i elementy służące wydajności. Na przykład każda generacja tych laptopów oferowała model wyposażony w najbardziej wydajny procesor Intel® Core™ do urządzeń mobilnych  dostępny w danym okresie. Dla dokładnej zgodności ze specyfikacjami w zakresie wagi, wydajności oraz akustyki, do konstrukcji laptopów ZenBook wykorzystywane są najbardziej zaawansowane materiały – a w szczególności stopy aluminium.

Ikoniczne modele ASUS ZenBook

ZenBook UX21

UX_scenario2.jpg
Pierwszy laptop ZenBook został wprowadzony 11 października 2011 roku. ZenBook UX21 udowodnił, że laptopy mogą być stylowe, a zarazem bardzo wydajne. Ten model był także pionierskim w zakresie elementów wzornictwa charakterystycznych dla serii ZenBook, które później były stosowane w kolejnych modelach. UX21 ważył jedynie 1,1 kg i był wyposażony w smukłą obudowę, która w profilu mierzyła zaledwie 3 mm w swoich najwęższych miejscach oraz 9 mm w najgrubszych miejscach. Zadziwił on technologiczny świat udowadniając, że w sprzęcie o tak kompaktowych rozmiarach można zainstalować najnowszy procesor z serii Intel® Core™. To właśnie UX21 zainicjował koncepcję urządzeń Ultrabook™, osiągając pożądaną przez projektantów równowagę pomiędzy pięknem, a zaawansowaniem technologicznym.

ZenBook UX301

Zenbook _Special Eddition 01_.jpg
Wydany w 2013 roku ZenBook UX301 ponownie zaskoczył inżynierów, projektantów i klientów, wprowadzając do konstrukcji pokrywę wykonaną ze szkła. Zastosowana w nim pokrywa ze szkła typu Gorilla Glass 3 o wyjątkowo błyszczącej powierzchni była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również mogła pochwalić się niezwykła wytrzymałością.

ZenBook Flip UX360

6_1 2.jpg
Cechą charakterystyczną dla serii ZenBook są nowatorskie rozwiązania oraz stała ewolucja, czego przykładem był laptop wydany na początku 2016 roku – pierwszy ZenBook z ekranem obracanym o 360°. ZenBook Flip UX360CA to idealny komputer do wykorzystywania na niewielkich przestrzeniach i łatwo można go przekształcić w różne tryby. Może być używany jako laptop, tablet lub też w trybie namiotu – dla zapewnienia niezrównanej wszechstronności. ZenBook Flip to wciąż jeden z najsmuklejszych na świecie laptopów typu 2 w 1.

ZenBook 3 UX390

UX390 KV_FA.jpg
ZenBook 3 został zaprezentowany na targach Computex 2016 i jest to pierwszy model od czasu wprowadzenia serii ZenBook, którego konstrukcja została opracowana całkowicie na nowo. Aby uczynić ten model najsmuklejszym ZenBookiem ze wszystkich dotychczas wydanych, bez żadnych kompromisów w zakresie wytrzymałości konstrukcyjnej, do wykonania jego obudowy i pokrywy konieczne okazało się zastosowanie mocnego stopu aluminium, który jest głównie wykorzystywany w zastosowaniach przemysłu lotniczego. Nowy układ rozmieszczenia komponentów wewnętrznych obejmuje między innymi system chłodzenia, który mierzy jedynie 3 mm w profilu oraz baterię wieloogniwową, o kształcie zoptymalizowanym pod kątem dostępnej wolnej powierzchni. Chociaż te nowatorskie elementy konstrukcyjne nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to jednak od razu można rozpoznać wyjątkowy styl, który jest typowy dla laptopów ZenBook: zwężającą się obudowę, smukłe krawędzie oraz pokrywę z eleganckim wykończeniem wyoblonego metalu Laptop ten kontynuuje ikoniczny styl serii ZenBook, ale jest przy tym jeszcze węższy i piękniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.
Powiązane artykuły
Tajemnica wzornictwa ZenBook Flip S

ZenBook Flip S został starannie zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów klasy i wytrzymałości. Odnotowujemy obecnie trend na laptopy o coraz węższym profilu. W jaki sposób udało się uczynić z ZenBooka Flip S jednym z najsmuklejszych komputerów konwertowalnych ze wszystkich dostępnych na rynku? Przyjrzyjmy się nieco bliżej jak najważniejsze elementy konstrukcji tego laptopa pasują do stylu życia osób zawsze będących w ruchu.
IFA 2018: ASUS przedstawia nową serię laptopów ZenBook

Firma ASUS przedstawiła najnowsze, ultramobilne laptopy ZenBook, ZenBook Flip oraz ZenBook Pro podczas prezentacji zorganizowanej na targach IFA 2018. W jej trakcie zostało zaprezentowane całe portfolio produktów ZenBook napędzanych procesorami Intel Core ósmej generacji. Nowa gama urządzeń została opracowana w duchu marki ASUS i zgodnie z motto: "W poszukiwaniu niezwykłości", a seria laptopów ZenBook została zjednoczona pod hasłem przewodnim: "Uwolnij swoją kreatywną moc".
ASUS ZenBook S - Wyostrza zmysły. Pobudza kreatywność.

Na sklepowe półki trafił najnowszy laptop firmy ASUS, model ZenBook S (UX391): 13,3-calowy, ultraprzenośny komputer klasy premium, wyposażony w system Windows 10, który nie tylko zapewnia wygodną mobilność, wysoką wydajność oraz bezkompromisowe opcje łączności dla wymagających użytkowników, ale również został przetestowany pod kątem zgodności ze standardem wytrzymałość klasy wojskowej – MIL-STD-810G. Ten wyjątkowy laptop został wyróżniony nagrodami Best Choice of the Year Award, Best Choice Golden Award oraz Computex d&i Award na targach Computex 2018.
Wydajność w smukłym wydaniu - ASUS ZenBook Flip 14

ASUS właśnie wprowadził do sprzedaży konwertowalnego laptopa ZenBook Flip 14 (UX461) – jeden z najsmuklejszych laptopów typu 2 w 1 wyposażonych w osobną kartę graficzną, oferującego dużą moc przetwarzania grafiki. ZenBook Flip 14 jest potężnym narzędziem do zadań kreatywnych, a przy tym jest zdumiewająco smukły, lekki i wszechstronny. Wyposażono go w 14-calowy ekran dotykowy ze smukłą ramką NanoEdge, który można obracać o 360°. Obsługuje także aktywny rysik ASUS Pen.  Źródłem mocy laptopa ZenBook Flip 14 jest czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i7 ósmej generacji wraz z 16 GB RAM, kartą graficzną NVIDIA® GeForce® MX150 oraz dyskiem SSD PCIe® x4 o pojemności 512 GB (wszystkie specyfikacje odnoszą się do maksymalnej konfiguracji).
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.